SCHEDULE

 

THURSDAY, 24th of April

6:00 PM, Yard

OPENING CEREMONY

Éva Tankó, Martin Hansen, Kasia Wolińska I The Church of Banana, 20 min

6:30 PM, Studio 14

Lea Moro I Le Sacre du Printemps, a ballet for a single body, 40 min

7:30 PM, Studio 10

Philipp Enders I BALKEN (two-part study), 40 min

7:30 PM, Studio 11

Jozefien Beckers I Thrown back on ourselves, 30min

Ania Nowak I Exercising Attention, 30 min

9:00 PM, Studio 14

Anna Jarrige, C.McILwain, J.Ackva, J.M.Droste, J.Findeisen I The Agreement

(Work in Progress), 30 min

Marc P.Gabriel, Katharina Greimel I Tischgespräch # 1. A work in progress, 30 min

ONGOING EVENTS

6:00 PM–9:00 PM, Seminarraum 2

Documentation / Feedback Room

All evening, Studio 13 / Foyer

Miriam Kongstad I Letters to the Copenhagen giraffe (book exhibition)

Jonas Maria Droste, Xenia Taniko Dwertmann, Carrie McILwain et al. I

Contextnotes (Publication)

All evening, Yard

Julia Rodríguez, Philipp Enders I A Retrospective

Renen Itzhaki I Practices (Practice 1)

All evening, Kitchen

Kasia Wolińska I Hi Mary presents: extensive cooking

 

FRIDAY 25th of April

7:00 PM, Studio 11

Katharina Greimel I komm kopflos. A work in progress, 30 min

Anna Jarrige I Gal-e-a, 20 min

7:00 PM, Studio 14

Agata Siniarska I Death 24 frames per second or do it to me like in a real movie. Chapters 4 – 121, 55 min

8:00 PM & 8:30 PM, Studio 10

Tabea Xenia Magyar I Topography of My Unfinishednesses, 15 min

9:00 PM, Studio 14

Agnès Potié & Emma Tricard I anaglyph, 30 min

Nir Vidan I Epi dermis, 20 min

ONGOING EVENTS

6:30 PM – 9:00 PM, Seminarraum 2

Documentation / Feedback Room

8:00 PM–10:00 PM, Students Room

Roni Katz I Stilling (process in progress)

All evening, Studio 13 / Foyer

Miriam Kongstad I Letters to the Copenhagen giraffe (book exhibition)

Jonas Maria Droste, Xenia Taniko Dwertmann, Carrie McILwain et al. I

Contextnotes (Publication)

All evening, Kitchen

Kasia Wolińska I Hi Mary presents: extensive cooking

All evening, Yard

Asaf Aharonson I “There are two ways of clambering downward – by plunging into the earth and going deep into the sea – and neither is easy” Hélène Cixous (Saunatrailer in the Yard)

Julia Rodríguez, Philipp Enders I A Retrospective

All evening, Foyer Studio 11

Emma Tricard I a stitch in time (video installation), 15 min in loop

 

SATURDAY 26th of April

6:15 PM, Studio 16

Renen Itzhaki I Practices, 15 min

7:00 PM, Studio 11

Martin Hansen I The Body Doesn’t Lie, 30 min

Cécile Bally I An organizational study, that’s my work, 25 min

7:00 PM, Studio 14

Inna Krasnoper I (my piece is) Arriving, 45 min

8:00 PM, Studio 10

Ana Jelusic I Table, chair, blanket, clock…… (Work in process), 25 min

8:15 PM, Studio 16

Renen Itzhaki I Practices, 15min

9:00 PM, Studio 10

Josephine Findeisen, Miriam Kongstad, Xenia Taniko Dwertmann I Within Between, 30 min

9:00 PM, Studio 14

Ellinor Ljungkvist I I dwell upon people, 20 min

Julia Rodríguez I Flatlands, 30min

ONGOING EVENTS

6:30 PM–9:00 PM, Seminarraum 2

Documentation / Feedback Room

7:30 PM–9:00 PM, Students Room

Roni Katz I Stilling (process in progress)

All evening, Studio 13 / Foyer

Miriam Kongstad I Letters to the Copenhagen giraffe (book exhibition)

Jonas Maria Droste, Xenia Taniko Dwertmann, Carrie McILwain et al. I

Contextnotes (Publication)

All evening, Kitchen

Kasia Wolińska I Hi Mary presents: extensive cooking

All evening, Yard

Asaf Aharonson I “There are two ways of clambering downward – by plunging into the earth and going deep into the sea – and neither is easy” Hélène Cixous (Saunatrailer in the Yard)

Julia Rodríguez, Philipp Enders I A Retrospective

Renen Itzhaki I Practices (Practice 2)

All evening, Foyer Studio 11

Emma Tricard I a stitch in time (video installation), 15 min in loop

 

SUNDAY 27th of April

4:00 PM, Studio 10

Kiran Kumar, Sara Mikolai I Dotted Dance Project, 50 min

4:00 PM, Studio 11

Zuzanna Ratajczyk I #PURENESS (work in progress), 25 min

15min break

Diethild Meier, Julek Kreutzer I Nobody’s Dance, 30 min

5:00 PM, Yard

Cécile Bally I The Kugel Theater escaped Dessau, 60 min and more

6:00 PM, Yard

Liselotte Singer, Marc P. Gabriel I SQUZ, 40 min

ONGOING EVENTS

5:00 PM – 8:00 PM, Box in the Yard

Sandhya Daemgen I Alter Ego (durational performance)

5:00 PM – 9:00 PM, Seminarraum 2

Cécile Bally, Verena Sepp, Josephine Findeisen, Zuzanna Ratajczyk and you I DARK ROOM, THE ROOM FOR

All evening, Studio 13 / Foyer

Miriam Kongstad I Letters to the Copenhagen giraffe (book exhibition)

Jonas Maria Droste, Xenia Taniko Dwertmann, Carrie McILwain et al. I Contextnotes (Publication)

All evening, Kitchen

Kasia Wolińska I Hi Mary presents: extensive cooking

All evening, Yard

Julia Rodríguez, Philipp Enders I A Retrospective

 

Advertisements